İnsanoğlu bilinen kaynaklara göre M.Ö. 6000 tarihlerinden itibaren gökyüzünün dilini çözmeye çalıştı ve inceledi. Gökteki parlak yıdızların, gezegenlerin ve en önemlisi Güneşin ve Ay’ın hareketlerini, dönemsel olarak değişen bu hareketlerin hayatlarımız üzerindeki etkilerini takip ettiler. Evet, buraya kadar gezegenlerin frekanslarının insanoğlu üzerindeki etkisi ile ilgili genel bilgilere ulaşabilidik.
Ancak peki ya kaderimiz…
Her anın kaderi, o anın gökyüzündeki resmi ile bütünleşir. O anda doğan her bebek, her canlı, kurulan her şirket, başlanan her iş, imzalanan her sözleşmenin kaderi evrenin matematiği ile belirlenir.
Bütün huylarını bildiğiniz, çok yakın bir arkadaşınızı düşünün. Hangi yemekleri sevdiğini, hangi kıyafetleri tercih edeceğini, hayalindeki kadını veya erkeği, kimi tercih edeceğini, ne tarz arabaya bineceğini tahmin etmekte zorlanmazsınız. Doğduğumuz anda şekillenen fiziksel yapımız ve kişiliğimizin, ileriki hayatta yapacağımız tercihleri belirlemesi çokta şaşırtıcı olmaz sanırım..
Vedic Astroloji ile ilgili olarak aşağıda bazı genel bilgileri bulacaksınız. Her astroloğun üstüne basa basa söylemiş olduğu bir söz vardır. Her harita kendine özeldir. Evet öyle, çünkü herkes kendi kaderini yaşar. Dolayısı ile gezegen yer değiştiğinde, aynı burçta olan herkesin aynı kaderi yaşaması mümkün değildir. Vedic Astroloji‘yi farklı yapan aşağıdaki özellikleridir.
Vedic Astroloji ‘de bahsi geçen 2 ayrı nokta vardır. Bu varolduğu varsayılan Karmik noktaların adları Rahu (kuzey ay düğümü) ve Ketu (güney ay düğümü) ‘dur. Bu iki nokta ejderhanın başı ve gövdesi olarak mitlerde yer almaktadır. Rahu, ejderhanın başıdır ve bu hayatımızda sahip olduğumuz hırslarımızdır. Rahu oldukça sert, açgözlü ve acımasız özelliklere sahiptir. Ketu is başsız ejderhadır, insanların geçmiş hayatlarından kalan bilinçsizce taşıdıkları yükleridir. Bu yükler oldukça zarar verici olabilirler.
Vedic Astroloji hayat çizgimizin yolunu, kaderimizi bize anlatır, bu yolda yaşayacağımız zorlukları, iniş çıkışları, hastalıkları, mutlulukları, evliliğimizi, çocuk veya çocuklarımızı, önümüzdeki engelleri, maddi kazançları veya kayıpları dasha sistemi olarak adlandırılan bir sistemle yorumlar. Dasha sistemleri arasında en sıklıkla kullanılan Vimshottari Dasha sistemidir. Bunun dışında yoğunlukla kullanılan Yogini Dasha sistemi de sorularımıza oldukça net yanıtlar vermektedir.
Hayatımız sınırlarını bilmediğimiz bir yolculuk değil. Ulaşmanız gereken yolda, zorlukları ve mutlulukları ile bilerek yaşamak, labirentte kendinizi kaybetmiş gibi hissetmemek, cevaplarını bulmaya çalıştığınız soruların içinde boğulmamak için, evrenin matematiği yeterlidir.